Son güncellenme :31.08.2013 10:06

Anasayfa > Yazarlar > Enflasyonun belirtileri

31.08.2013 Cts, 10:06

Enflasyonun belirtileri - Cenap Özsoy

Enflasyonun belirtileri

Bir ülkenin merkez bankalarının iç ve dış talepten fazla para tedavüle arz eder emisyon yükseltilmesi. Ancak enflasyona medardır. Talep kadar basılan para enflasyona sebep olmaz. Talebin üstünde para basılarak yaratılan enflasyon bir çeşit vergidir, toplumu fakirleştirir. Bu ortamda zengin sınıf kendilerini koruyarak tedbir alabilir. Vergi yükü umumiyetle dar gelirli halkın sırtına biner.

Zenginlerin aldıkları önlemler arasında paralarından yüksek reel faiz almak, servetlerinden bir kısmını yurt dışında tutmak, enflasyon muhasebesi uygulamasına geçmek gibi tedbirler, önlemler uygularlar.

Esas meselenin orjini; ülkeler kendi paralarını basma hakkı senyoraj haklarını kullanmaksızın refah düzeylerini yükselmeleri mümkün değildir. Gelişmekte olan diye tarife giren ülkeler ( haddı zatında gelişmesi istenmeyen ülkeler)üretim yaparak işin cefasını meşakkatini çekerek bu üretimin karşılığı olan senyoraj hakkını kullandırtmayarak soyguna çeşni olan global çevreler aynı zamanda nakit açığını faizli para ile teminle soygunu gerçekleştirmekteler.  Bir ülkenin Merkez Bankasında başka ülkelerin parasını bulundurması veya toprakları üstünde paraların dolaşımını medar olması o ülkenin finanse edilmesi manası taşır.

Şu bir gerçek ki bugün ülkemiz başta olmak üzere yüksek miktarda Merkez Bankalarında ABD Doları saklanmaktadır.   Misal; Japonya, Çin gibi ülkelerin merkez bankalarında şu anda elimizde son dönemlerin istatistiği yok. 2005 senesi misal alarak verilirse Japonya’da 900 milyar dolar, Çin’de 700 milyar dolar, ABD doları rezerv var. Mana şudur: Japonya ve Çin yüz milyarlarca dolarlık üretim yapmış. Karşılığında ABD kağıt boyayıp onlara vererek üretimlerini transfer etmiştir.

Türkiye’de vaziyet daha vahimdir. Sadece Merkez Bankası rezervasyonunda değil piyasada da tedavül ettirmeye izin verilmesi suretiyle soygun büyük boyuttadır. Üretimimizin karşılığı piyasada bulunması gerekli emisyon miktarını para basarak senyoraj hakkımızı kullanamadığımızdan dolayı soygun iki cephede devam eder. Ülkemizce senyoraj geliri temini yasaklanmıştır.  Bunun ne manaya geldiğini yüksek irtifadaki manasını okurlarımıza bırakıyorum. İyi düşünülmesi gereklidir.

ANALİZ: Enflasyonun iki çeşidi vardır.
a)Maliyet enfalsyonu.

b)Talep enflasyonu.

Genel izahat, açıklama, tarif fiyatlar umumi seviyenin yükselmesidir. Tedavileri de ayrı ayrıdır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.