Son güncellenme :16.03.2017 10:44

Anasayfa > Yazarlar > EMNİYET TEDBİRLERİ

16.03.2017 Per, 10:44

EMNİYET TEDBİRLERİ - İlker Cömert

EMNİYET TEDBİRLERİ

İlimizde çok şükürler olsun ki Spor müsabakaların da sıkıntılı büyük olaylara rastlanmıyor. Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle zaten eğitim düzeyi yüksek olan ilimizde sporseverler son derece bilinçli. Hem merkezde hem de ilçelerimizde ki Taraftar grupları aklı başında sporu seven taraftarlardan oluşuyor.
Ben basketbol maçları nedeni ile bazı illere gittiğim zaman ki isim vermek istemiyorum adamların Basketbol ile Basketbol maçı ile gram alakası yok, bağırmaya çağırmaya, kırmaya dökmeye, vurmaya yıkmaya gelmişler.Sorsanız maç çıkışında, skoru dahi söyleyemezler. Gerçekten ilimizde hiçbir spor dalında bu tür sıkıntılarla karşılaşmıyoruz.
Hiç unutmamak lazım ki İl Emniyet Müdürlüğü Spor Şube Müdürlüğümüzün titiz çalışmasının da bu konuda çok büyük payı var. Bizim Ormanspor Basketbol Müsabakalarında sadece kendi evimizde oynadığımız değil hemen her deplasman müsabakamızda önceden muhakkak arayarak hareket planımız hakkında bilgi alıp diğer illere bildiriyorlar. Muğla’da ki maçlarda da arkadaşlar gerçekten işleri hakkı ile yapıyorlar.
Fakat bazen kantarın topuzu biraz kaçıyor. Özellikle Basketbol gibi Salon sporlarına pek alışık olmadıklarından olsa gerek alınan aşırı tedbirler bazen negatif etki yaratıp farklı sonuçlar doğurabiliyor. Biz hiçbir ilde görmediğimiz bazı uygulamalara şahit oluyoruz. Geçtiğimiz Socar Petkim maçında çok sevdiğimiz bir Emniyet Müdür Yardımcımız ; “Ne var işte ne güzel ne kadar tedbir o kadar sorun yok” dedi. Aslında mantık çok doğru ve sonuçlarda bunu gösteriyor fakat seyirciler ve Basketbol seyir zevki açısından maalesef öyle olmuyor. Bazen Emniyet birimlerinin aldığı aşırı tedbirler seyir zevkini ortadan kaldırıyor. Ayrıca bazı temel kuralları aşmadan seyirci tarafından yapılan baskı karşı takım üstünde fazlası ile etkili oluyor.
Bunlarla beraber seyircilerin taşkın davranışlarının bazen kulüplere pahalıya patladığı da bir gerçek. Emniyet birimleri bunun olmaması içinde önemli bir çaba sarf ediyorlar, bununda farkındayım.
Geçtiğimiz hafta Aydın’da Basketbol 2.Lig müsabakası seyrettim. Bir tane çevik kuvvet polisi yoktu. Salon tıklım tıklımdı. Tribünlerin bırakın en ön sıralarını hiçbir yerinde bir tane emniyet mensubu yoktu. Gerekli tedbirler alınmış, her hangi bir olay çıkmasına karşın yeterince polis Salonun girişinde konumlandırılmış güzel bir maç seyrettik. Ayrıca maç playoff maçıydı ve son derece gergindi.
Toplum sosyolojisi ve insan psikolojisi okuyanlar bilirler, bazı aşırı uygulamalar, örneğin fazlaca tedbir almak, emniyet kuvveti sayısı arttırmak, toplumu negatif etkiler. Örneğin yazın turistik bölgelerde resmi üniformalı çok emniyet kuvveti göremezsiniz. Emniyet kuvvetlerinin çoğu sivildir. Bu hem turistleri rahatsız etmez hem de üst düzey güven verir. Her dakika çevirme, her an kontrol, her an denetim insanlar üzerinde korkuyu arttırır, baskı oluşturur.
Geçmiş yıllarda Futbol maçlarında da bunun sıkıntılarını fazlası ile gördük. Mesela uzun süre stadyumda ki tel örgülerin kalkması ile ilgili gündem oldu. Teller kaldırıldı. Bakın en ufak sıkıntı yok. Kaldı ki elbette bazı sıkıntılar da yaşanabilir bu son derece de normal. Bu yüzden özellikle salon sporlarında emniyet birimlerinin salonu doldurmasından ziyade oluşabilecek olaylara müdahale açısından salonun üst taraflarında yada giriş bölümünde beklemesi daha doğru olacaktır.
Kesinlikle iddia ediyorum. Bu taraftarın kendi için de zaten self kontrolü sağlayacaktır.
Spor Kültür Sanat Şehri Muğla’mız için tersi düşünülebilir mi?

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.