Son güncellenme :23.10.2017 11:08

Anasayfa > Yazarlar > Durup dururken sürtünme

23.10.2017 Pts, 11:08

Durup dururken sürtünme - Cenap Özsoy

Durup dururken sürtünme

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ı teröre destek olmakla suçladı. Ve 2015 yılında Obama ile yapılan nükleer anlaşmayı hedef aldı.
Amerikan ordusunun komutanlarıyla görüşme ve akabinde beraberce çektirdiği fotoğraf seremonisinde “BU FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK” ifadelerini kullanarak tehditvari beyanda bulundu. Konuma konusu; İran ve kuzey Kore idi. Ardından yaptığı açıklamada, İran’ın terörü desteklediğini ve Ortadoğu’ya şiddet, kaos ihraç ettiği ithamında bulundu.
Trump, “ İran’ın bu saldırganlıklarına ve nükleer silah hırsına bir son vermeliyiz. Anlaşmalara uymadılar” dedi.
Bunun üzerine cevap hazırdı. Ruhani, Trump’un İran’ı hedef alan tehditlerine sert tepki verdi. Tahran Üniversitesi’nde öğrencilere seslenen Ruhani, nükleer programla ilgili olarak; “ DEĞİL TRUMP, ON TRUMP GELSE BUNLARI ELİMİZDEN ALAMAZ. “ dedi.
İran ile 2015 yılında varılan anlaşmaya göre; uranyum zenginleştirmede kullanılacak olan santrifrüj sayısını 2/3 oranında azaltmayı kabul etmiş buna karşılık diğer ülkelere petrol etmesinin engellenmesi kaldırılmıştı.
Kanaatimiz: Öbür taraftan Rusya, Federasyon Konseyi Enformasyon Politikası Bakanı Aleksy Puskov, ABD’nin Suudi Arabistan’a 15 milyar Dolar değerinde THAAD füze satmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya’nın, Türkiye’ye S-400 satmasının ardından gerçekleştirdiğine atfen, Puskov da ABD’nin satışın gerçekleştirdiğine dikkat çekti ve ; “ S-400’lerimiznedn korktular. Özellikle Türkiye’ye satılmasından sonra bu Pavlov’un köpeği refleksi gibi” ifadelerini kullandı.
Pavlov’un köpeği konusu psikoloji ilminde devamlı örnek olarak gösterilir. Algı konusudur asıl olan. “ Pavlov’un takılı bulunan köpeğini saat başı yiyecek verilir. Akabinde zil çalınır. Bu tekrarlanır. Ve bir müddet sonra yemek verilmez doyduğunu hisseder. Bu olaya ŞARTLI REFLEKS konusunda algılamanın aracı vasıtasıyla algılama tüm vücut organlarını tatmin edecek durumu algılamasıdır.
Aynen öyle de Puskov, S-400 füzelerine karşı Suudilere THAAD füzelerini satmasının teşbihidir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.