Son güncellenme :28.03.2017 11:37

Anasayfa > Yazarlar > DÜNYA ORMANCILARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

28.03.2017 Sal, 11:37

DÜNYA ORMANCILARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

Malum 21 Mart Dünya Ormancılık Günü. Haftası.
Sanırım program yoğunluğu nedeni ile yada belki de haftanın sona ermesi nedeni ile kutlama 27 Mart’ta planlanmış.
Orman Bölge Müdürlüğü’nün başında şu anda Mehmet Çelik var. Ormanspor vasıtası ile bir çok Bölge Müdürü ile tanışma, çalışma fırsatı buldum. Açık söylemek gerekirse Mehmet Bey Muğla için büyük bir şans. Her şeyden önce bu tarz önemli görevlere gelen insanların egolarını aşmış, bulunduğu yeri hazmedecek, bünyesinde görev alan insanları ezmeyecek, hor görmeyecek kişilerin getirilmesi son derece önemli. Mehmet Bey daha önce Orman Bölge Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde çok sevilen bir insan.
Buralar neler gördü?
Onu yapmış bunu yapmış beni ilgilendirmiyor. Söylentilere takılmam. Şu önemlidir ve kıstastır benim için bir yönetici ;İşini iyi yapıyor mu? Yani çalışkan mı? İki; personeline davranışı nasıl? Yani Ekip çalışmasına uygun mu?
Her şeyi kendi bilen, kendisinden başka doğru olmayan, havasından egosundan geçilmez insanlardan yönetici olmaz. Var öyleleri. Peki o makamdan ayrılınca ne olacak?
Selam veren olmaz..
Herkes şunu iyi bilmeli ki Sabah gelip koltuğa oturup keyifle kahve içerken iki satır fax talimatı ile görevden alınan yöneticilerle doludur bu memleket. Sayın Mehmet Çelik’in bu yapısının emrinde ki yöneticilerine de örnek olmasını temenni ediyorum.
Konuyu çok uzatmadan bunun neden önemli olduğunu söylemek gerek. Muğla Yüzölçümü ile, ve Yüzölçümüne düşen Ormanlık Alan ile Türkiye Geneli Orman İllerinden en önemlilerinden birisi. ,
Bu bakımdan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Bölge Müdürü çok önemli. Sadece yangın söndürüp, fidan dikerek olmaz bu iş. Böyle bir ilde böyle bir teşkilatın Sanatı Sporu desteklemesi, gündelik hayatın içinde olması gerek. Orman bilinci insanlarda afiş yaptırarak, broşür dağıtarak oluşmaz. Orman bilinci çocuk yaşlarda yapılan Sosyo Kültürel etkinliklerle minik hafızalara kazınır. Yangınlardan önce yapılan eğitim çalışmaları yangınları azaltır. Vallaha uçak, helikopter hikaye, yangın odlumu bazen günler süren çabalar sonuç vermeyebiliyor. Bu yüzden, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü şimdi yaptığı gibi sporu desteklemeli, sanatsal etkinlikler planlamalı, çocuk kulüpleri oluşturmalı.
Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik bunun bilincinde olan önemli bir bürokrat. Sanatı sporu destekleyen ve toplumun içine giren yapısı ile Bu kurumun başında olmayı hak ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Orman Köylerinde ki Okullarda çocuklara yapılan yardımlar verilen hediyeler gerçekten güzel düşünülmüş ince dokunuşlardı. Kutlamak gerek.
İşte bu yüzden dün düzenlenen Ormancılık Günü Kutlamalarının çok özel olması gerektiğini düşünüyorum. Bir okulun sıkış tepiş konferans Salonuna sığdırılmış ve iyi planlanmamış bir Ormancılık Günü Kutlaması Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne yakışmaz. İyi niyet, çalışma, her şey 10 numara. Ondan yana şüphemiz yok. Ama ben Muğla Ormancılık Gününü Muğla’nın bir Orman Köyünde, büyük bir şenlik şeklinde hayal ediyorum. Yada Yanan bir alanda Büyük bir Ağaç Dikme Şenliği olarak düşünüyorum. Uzun konuşmalar. Kapı arasına sıkıştırılmış bayrak flamalar, Okul Kantinine sığdırılmış Yemek İkramları bende “ Ya çok uğraşmayalım. Okulun her şeyi var. Konferans, Yemek hepsini burada yapar bitiririz bize çok dert olmasın” mantığı hissettiriyor. Sayın Vali, Sayın Bölge Müdürü konuşma yapıyor, dinleyenler, Daire Müdürleri, 3-5 Orman Personeli. 3-5 köy toplansa, Okullardan öğrenciler toplansa daha yerinde olmaz mı? Ben Sayın Vali’nin programlarını takip ediyorum. Hep aynı kişilere konuşuyor. Daire amirleri, o konu ile ilgili birim çalışanları. Ben Sayın Valinin bu tür etkinliklerde Etkinliğin muhatabı insanlarla buluşturulmasının daha yerinde olacağını düşünüyorum.

Ormancılık Günü, Haftası Konserlerle, etkinliklerle, panayır alanı gibi kutlansa sanırım hepimiz daha çok keyif alırız.
Bununla beraber, Satranç yarışmaları, slogan yarışmaları son derece yerinde olmuş. Bunları da arttırmak lazım. Sayın Çelik gelecek sezon bunun daha önemle ve geniş kutlanması için gerekli talimatları muhakkak verecektir. Bizlerde bu konuda üzerimize düşeni fazlası ile yaparız.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.