Son güncellenme :21.03.2018 10:51

Anasayfa > Yazarlar > Demedim mi nazlı yarım!..

21.03.2018 Çar, 10:51

Demedim mi nazlı yarım!..

Bu gelinen noktada stratejik kuruluşların özelleştirmesinin hata olduğunu dile getiren saray danışmanı Cemil Ertem, “Türk Telekom gibi değerlerimizi ne olursa olsun ne pahasına olursa olsun elden çıkaralım dedik. Bunları tekrar etmemek gerek. Çıkış yolu halka arzdır.”
Hangi halk azizim? Ne halkı. Halkın dediğinin aksini yapma keyfiyetinin sara nöbeti gibi bünyeye arız olmuş bir devrin davranışının acıları şimdilerde ortaya çıkıyor. Heyhat!..
İkrar güzel, yerinde fakat geçmişte kaldı, dönüşü yok artık. İlk alıcı Hariri idi şimdi nazende gelin kimin kollarında olduğunu bilmiyoruz. Sayın Cemil Ertem, bu tarz işletmelerin blok satış yerine halka arzının gerektiğini şimdi farkına varmış, zararını ikrar ediyor. Başından beri yapılması gerekli modelin bu olduğunu söyledik, dile getirdik. Biz de diyoruz ki; Demedim mi nazlı yârim. Biz size akıttığımız mürekkepler sarf edilen kağıtlar arşivde tozların altında kaldı artık. Nefes tüketmenin manası yok artık.
Cemil Ertem, öte yandan faizlerin düşmesi ilk yapılacak işlerden. Bu bankacılık sisteminin de işine yarayacak. Siyasi taraf ne gerekiyorsa yapacak. Ama bankacılık sisteminin o yönde adım atması gerek dedi.
Faizlerin düşmesi için piyasa şartlarının içinde imkan var. Bunu yaptığımız zaman enflasyon konusunda, cari açık konusunda çok önemli adımlar atacağız ifadelerini kullandı.
Bu işlemi yaptığımız anda faiz sahibi yatırımcıların fave fave ülkeyi terk edeceğini dile getirmeyecek mi? Bu da sermayenin kaçışı olmayacak mı? Vay vayları ortalığı kaplayacak. Hamle akim kalacak.
Türk Telekom’un 2017 yılında 1.1 milyar TL net kar ettiği açıklandı. Aynı dönemde 3.2 milyar liralık yatırım harcamasına girişen şirketin bu yılki hedefe 3.5 milyar lira. Oysa şirket 2016 yılında 724 milyon zarar bildirmişti.
Bu yıldan beklentilerini açıklayan Türk Telekom, konsilide gelirlerinin 2017’ye göre % 11 artması beklenirken, konsilide gelirlerin 2017’ye göre yaklaşık % 11 artışını hedeflerken, favok tutarının 7 milyar seviyesinde gerçekleşeceğini açıklamış oldular öngörü olarak. Konsilide yatırım harcamalarının 3.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesinin bekleniyor olduğu açıklandı.
Son söz: Yapılan zarar insanın kalbinden nasıl silinir atılır bilinmez.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.