Son güncellenme :31.10.2016 16:16

Anasayfa > Yazarlar > CHP ve KENT YÖNETİMİ VIII

31.10.2016 Pts, 16:16

CHP ve KENT YÖNETİMİ VIII

Cumhuriyet Halk Partili Belediye nasıl olur,nasıl olmalıdır ? sorusuna yanıt arama kaygusuna bile düşülmeden,PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANI MI, BELEDİYE BAŞKANI’NIN PARTİSİMİ çelişkisi içinde yıllar su gibi akıp gidiyordu.
Ülke genelinde yapılan seçimlerde yaşanan sol partilerin bölünmesi sonucu kayıplar,1989 yerel seçimlerinden sonra, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üç önemli METROPOL’Ü de kayıp edeceğimizin sinyallaerini veriyordu.Ama bu sistematik oy dengesi MUĞLA özelinde tam tersi bir seyir halindeydi ve sağ partilerin ayrı ayrı bir o kadar da iddialı adaylarla seçime katılmaları bizim kazanmamıza yardım eder gibiydi.
CHP nin KALESİ diye NAM salan MUĞLA aslında KALE filan değildi.ANAVATAN,DOĞRU YOL ve MHP nin oylarının toplamına yaklaşmayı bırakın, neredeyse 1994 de seçimi kaybetme sınırına dayanmıştık.
*** *** *** *** *** ***
Kazanılsın da bir oy ile kazanılsın tesellisi, BAŞKANLAR için hep “aç gönlümün tok tesellisi”olmuştur. Bizim seçmen profili olarak sürekli yaptığımız hatalardan bir tanesi de; seçtiğimiz BAŞKANI yüceltirken fazla gaza basmamızdır.Öylesine YÜCELTİR ve YÜKSELTİRİZ ki bir süre sonra ve haklı olarak seçtiğimiz BAŞKAN ULAŞILAMAZ olup, kendisini DEV AYNASINDA görmeye başlar.Sanki onu biz seçmemişiz de , Takdir-i İlahi tarafından GÖKTEN ZEMBİLLE İNDİRİLMİŞ.
Malesef on yıllarca şahit olmaktan utandığım bu duruma karşı koymaya çalışmış olsam da yalamaların hanedanlığından taş bile düşüremedim.Ön seçimde kimi , niye desteklediğinle ilgili hesap seçim sürecinde askıya alınsa da,seçimlerden sonra askıdan indirilir ve ortaya konur.Senin seçimlerde verdiğin EMEK ve DESTEK artık önemli değildir.Çünkü ÇAY GEÇİLMİŞ ve de AT DEĞİŞTİRME zamanı gelmiştir.Çünkü o gün BİR DAHA Kİ SEÇİMLER için çalışma zamanı gelmiştir ve bir önceki seçimden kalma kuyruk acılarının İNTİKAMI alınacaktır.
1970 lerde sağlam atılmış temellere dayalı birikim,1989 dan sonra hovardaca harcanmaya başlamış, bireysel kariyer ve menfaat hesapları toplumsal fayda nın yerini almıştı. Artık parti ve partililer BELEDİYE BAŞKANINDAN sonra geliyor,İlçe ve İl Başkanlarını da o belirliyordu.Bunu yaparken ona sunulan İMKAN ve OLANAKLARI sunanlara karşı kullanmaktan geri durulmuyordu.Taa o zamanlarda adını koyduğum bir formül (2T) BELEDİYE GÜCÜNÜN dayanılmaz ızdırabı olmuştu.Mahalle delegelerinin seçilmesi esnasında kullanıma başlanılan formül,Belediye de çalışmakta olan işçi için TEHDİT,işi olmayan ya da çocuğunu işe yerleştirmek isteyen partili için se TEKLİF olarak nihayi KAZANÇ olarak Belediye Başkanı’nın hanesine YAZILIYORDU. Gelinen İlçe Başkanı seçimi sırasında ise önceden formüle bağlı olarak belirlenen delegeler ÜTÜ ODASI denilen Belediye Binasında dersine çalıştırılarak ilk T kapsamında oylarını BAŞKANIN ADAYINA atıyorlardı.
Her ne kadar üzücü olsa da,BAŞKAN tarafından övkünerek yaşanan bu KONGRE MALUMUN İLANI olmanın ötesinde Halk arasında İl ve İlçe Başkanlarının KADERİNİN, Belediye Başkanının İKİ DUDAĞI ARASINDA olduğunun alay konusu olmasına kadar gidiyordu.
O yıllarda yanlış olduğunu haykıra haykıra ilan ettiğimiz bu FAŞİZAN yönelim, kendisine MEŞRUİYET KAZANDIRMAK adına ” yemi nereden yiyorsa oraya yumurtlayacak” ya da “ekmeğini yediği adamın kılıcını sallayacak” gibisinden sözleri Ata sözü yerine koyuyorlardı.Oysa ki yemi veren partili gariban, gücünün ne olduğu konusunda bilgi sahibi olamamış, “Babası bağ bağışlamış,oğlu bir çitim üzüm vermemiş” Yumurtayı isteyecek yerde yumurtlamayı görev edinmişti.
Bu sadece MUĞLA ile ilgili değildi tabii. Burada bu sürecin sorumlusu olarak tek kişi üzerinden hesap sormanın mümkün olmadığını, bu durumun bu günlere kadar gelmesine katkı koyanlardan sa mutlaka hesap sorulacağını kendi adıma paylaşmak isterim.
*** *** *** *** *** *** *** *** ***
1994 e doğru gelirken Belediye Başkanımız sayın Orhan ÇAKIR, İstihdam konusunda eşitler arasından,ehliyet ve liyakat ikilisine önem vererek,ihtiyaç durumunu da dikkate alarak PARTİLİ olanı tercih etmişti.Ancak ( işe aldığı ben ve arkadaşlarıma haksızlıklar) çalısmakta olan arkadaşlara yapılan haksız muameleye eleştiri hakkım saklı kalmak üzere.
İmar konusunda ERMAN Bey gibi Kooperatifleşmeye önem vermiş, yaklaşık 850 konutluk bir araziyi benim haklı bulduğum fakat büyük tartışmalara konu olacak fiyattan (ucuz) KOOPERATİFLER BİRLİĞİNE vermişti.
Ekonomik olarak büyük dar boğazlardan geçen Belediye, bir yandan da YENİ YATIRIMLAR yapmaya gayret ediyordu. ERMAN bey den kalan Org.Mustafa Muğlalı işhanının yanı sıra yeni yapılan ZİHNİ DERİN İŞ HANI kendisinden sonraki dönemde Kurumlara olan borçlardan dolayı SATILDI.
Kışla Parkı içinde yapımı sürmekte olan Muğla’nın bugün bile en ciddi eksiklerinden olma özelliğini koruyan DÜĞÜN SALONU inşaatı da YIKILDI.
Halen önemini koruyan,hatta 15 TEMMUZ KALKIŞMASI sonrası hayati önem taşıyan DÜĞEREK ÖĞRENCİ YURDU da kendisinden sonraki dönemde KAPATILDI.
Kapatılanlar bununla sınırlı kalmadı tabii,kendisinden sonraki dönemde CHP İL ve İLÇE LOKALLERİ de KAPATILDI.
Halk arasında sevmeyenlerinin dahi (yiğidi öldür,hakkını yeme) ılımlı ,olumlu ve halden anlar diye anmakta olduğu sayın ÇAKIR mütevazı kişiliği ile gönüllerde TAHT kurmuş,kişisel olarak benimle sürtüşmeli diyebileceğim bir on yıl geçirse de,kendisine karşı kazandığım Gençlik Kolları İl Kongresi sonrası tebrik etme nezaketini gösterebilmiş,halen gündüzleri onlarca dostu ile ATAPARK’TA olmasa da, Muğla Öğretmen Evinde vakit geçiren bir HALK ADAMIDIR.Kendisine verdiğı EMEK için teşekkür ediyor, eleştirilerimin ötesinde Saygılarımı sunuyor ve uzun ömürler diliyorum.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.