Son güncellenme :24.10.2016 9:53

Anasayfa > Yazarlar > CHP ve KENT YÖNETİMİ VI

24.10.2016 Pts, 9:53

CHP ve KENT YÖNETİMİ VI

1989 yerel seçimleri, 12 Eylül 1980 sonrasında seçmenin teveccühü ile SHP yi birinci parti konumuna getirmiş, SOL cenahta bir İKTİDAR UMUDU doğurmuştu.
Doğurmuştu doğurmasına ama İstanbul’dan Gazi Antep’e, Ankara’dan Kocaeli’ne Büyükşehir Belediyelerinin her biri , Başkanının İNİSİYATİF’ine göre yönetiliyor,”SOL BELEDİYECİLİK” ya da” SHP’Lİ BELEDİYELER” adında bir KALIP yerleştirilemiyordu.
*** *** ***
MODERNİTE ile BİREYSELLİK veya” BEN MERKEZLİ” politikalar hakimiyet kuruyor, TOPLUMSAL FAYDA yerini usulca KÜÇÜK ÇIKAR GRUPLARI’na bırakıyordu.
Gençliğimizin verdiği enerji ve heyecanla bazen biraz haddimizi aşan çıkışlarda bulunsak da, sınırlara riayet ediyor ve “PARTİ AHLAKI” ile kendimizi frenliyorduk. Belediye Başkanımız ile parti içi tercihlerimizde uyuşamıyor olsakta, ne o bize ne de biz ona dışarıda TOZ KONDURMUYORDUK. Kendisi hakkında gerek parti içi kurullarda gerek se yüz yüze görüşmelerde ,eleştirilerimizi direkt olarak yapıyor ve özeleştiri istiyorduk.Anlık öfke ve tepkilerine karşın KİN TUTMAYAN BAŞKAN bir süre sonra mutlaka konuyla ilgili düzeltme yoluna giderek MÜTEVAZI tavrını sergiliyordu.
*** *** ***
1991 genel seçimleri öncesi önseçim dönemi de gelmiş çatmıştı. Ben ve arkadaşlarımın HİLALCİLER olarak anılmamıza son veren bu ön seçimlerde esas olarak rahmetle andığım ALİ FERİDUN CEYLAN’I, dolaylı olarak da YENİLİKÇİ GRUP adayı saydığımız ERMAN ŞAHİN’İ desteklemiş ve ilk iki sırayı almalarını olanca gücümüzle “Karınca Kaderince” sağlamıştık.
Tek vekil gönderdiğimiz 20 Ekim genel seçimlerinde SHP MUĞLA nın Milletvekili, iki sene önce Belediye Başkanlığı ön seçimini kaybeden sayın ERMAN ŞAHİN’E nasip olmuştu. Genel seçim öncesi yapılan delege seçimlerinde benim de içinde olduğum “BEYAZ LİSTE ” den DELEGE bile seçilemeyen sayın ŞAHİN seçimlerden hemen sonra oluşturulan KABİNE de ŞEHİRCİLİK BAKANI oldu.
Öyle ki ; ANKARA’ YA uğurlamak üzere son görüşmemizde 26 KASIM da askere gideceğimi bilen sayın ŞAHİN bana (BALI bakalım hangimizin askerliği önce bitecek) diye takılmış,Bakanlık görevindeyken ETİMESGUT ZİYARETİNDE beni üst rütbeli subaylara sormayı ihmal etmeyerek adeta( BABALIK )yapmıştı.
*** *** ***
Vatani görevim nedeniyle 1993 Şubat ayında elimde valizimle evimden önce uğradığım partimde olağanüstü değişimler olmuş,1992 de DİSK ve CHP tekrar açılmış, Babam GENEL-İŞ Şube Başkanlığı görevine dönmüş, SHP den seçilen sayın ORHAN ÇAKIR, TUFAN DOĞU ve bir çok siyaset erbabı önemli isimler CHP ye geçmişlerdi.
SHP deki boşalmadan da kaynaklı olarak adını önceden duyduğum fakat iyi tanımadığım Av.Nevzat SARIÇOBAN İl Başkanlığına, Ayhan KARA İlçe Başkanlığina atanmışlardı ve HAZİRAN 1993 de kongre süreci başlıyordu.
Mart ayında tekrar oluşturduğumuz İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevini Şadi Köycü arkadaşıma devredip, Haziran’da yapılan İlçe Kongresinde Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilerek 22 yaşımda ve sırasıyla Gençlik Kolları İlçe,İl Başkanlığından gelerek ANA KADEMEDE görev alabilmiştim.
Ayhan KARA ağabeyimin İlçe Başkanı olmasını takiben yapılan İl Kongresinde, grup kararına uyup, çok değer verdiğim Mehmet ALTINAY’a karşı ve babamın ısrarlarına rağmen Av. Nevzat SARIÇOBAN’ı destekledim ve kazanmasına ciddi ölçüde destek sağladım. Sanırım ilk siyasi HATALI TERCİHİM de bu oldu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.