Son güncellenme :01.11.2019 11:09

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > ÇEVREYE OLAN DUYARLILIK..!

01.11.2019 Cum, 11:09

ÇEVREYE OLAN DUYARLILIK..! - Defne Bilgivar

 

Çevreyle ilgili olmadığımız açık ve net bir şekilde ortada desem..Hiç de haksız sayılmam.. Öyle ki her yer cer,cop derken pislikten geçilir gibi değil..Haksiz davrandığımidusunenleriniz olsa da..konuya duydugum rahatsizliktan ötürü bu konuya değinmek istedim.”.Aman,canım ne olacak..Toplanır.. “diye düşünmekten kaynaklı elimizde bulunanbir kağıt parcasi,Şu şişesi veya sigara paketiniFütursuzca yere atmak….Haaa!..Aklıma gelmişken bitmek üzere olan sigaranın izmaritinin disk atan sporcular misali firlatilipatılması hiç bitmeyen senaryonun devamı niteliğindedir.. Gülünc ama gerçekler silsilesiaslına bakarsanız hiç bitmez..”Hangisini soylesek acaba”dememiz hiç bitmez..

Evet…Şehir merkezi bir şantiye görüntüsünde ama eski “karman,çormangünlerin çoğu artık geride kaldı..Gerekli alt yapıçalışmalarından oluşmuş doğal enkaz ve moloz yığınlarından ziyade yapay olarak bireysel oluşturduğumuz çöpler bizi,beniher seferinde rahatsız ediyor…Ama bu rahatsızlık çoğumuzu rahatsız etmiyor ki bu yüzden ortam çöpten geçilmiyor..” Neolacak bu halimiz “…demeden geçilmiyor.. Gerçekten “Ne olacak bu işler… Bildiğim kadarıyla temizlik işleriniTaşeron bir firma yapıyor.. Yapıyor da “Nasıl?”yapıyor.. Bu firma adına çalışan elemanlar işlerini ne kadar çok dikkate alıyorlar.. Temizlikile alakalı küçük süpürücü iş makinaları,çöp taksiler ve evlerin belli saatlerde dışarıdaki alanlara bıraktıkları çöpleri toplayan büyük çöpkamyonları belki rutin işlerini yapıyor ama..Yeterlilik bunun neresinde doğrusu beni çokmeraklandiriyor..

Bir kere her apartman veya iş yerlerinin ortak çöp konteynirlari yok..Yürüyüş halinde iken kimi çöpün konteynirlardanziyade kaldırım kenarlarına bırakıldığınıgörüyorum.. Kaldırım kenarlarına bırakılmış bupoşetler zaten sokakta bulunan hayvanlartarafından parcalandigindan her yer yine cerçöp…Hadi gelin ..Çıkın işin içinden.. Yani ikiucu çamurlu değnek….! “Çok rica ediyorum..”Şu gösterişli gibi olan su küçük çöp kovalarını lütfen değiştirin.. Çok zayıf dayanıklı olduğundan bu kovalar..Onları tahrip etmeye hazır toplumsalzararlıları bekliyor..Bu arada terbiyem uygun olmadığı için böyle bir ifade kullandım.. Siz nedemek istediğimi anlayın artık.. Aşağıda bulunan bulvar boyunca devam eden koşu ve yürüyüş yolunda bulunan bu çöp kovalarınınhali hem tahrip edildiği,hem de dağ gibi olmuşçöp yiginlarindan hali harap vaziyette acınacakdurumdalar..Bu durumu lütfen görenler,görmeyenlere anlatsın da bu talihsizdurumun ne kadar içler acısı olduğunu anlayalım.. Hem daha sağlam,Hem de daha kullanışlı çöp kovalarına ihtiyacımız var..

Madem ki MUĞLA için iyi şeyleryapmayı planlıyoruz.. Sizi CEVREMIZE KARŞI ÜSTÜN DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM.. Muğla bu duruma hazır.. YA SIZ…?

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.