Son güncellenme :18.10.2019 17:03

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > BÜYÜK DEGISIM(2)…..

18.10.2019 Cum, 17:03

BÜYÜK DEGISIM(2)….. - Defne Bilgivar

Geçen hafta bugün yayınlanan yazıma kaldığım yerden devam edeyim..En son tek yön,çift yön uygulamaları ve kaldırımlar derken heykele geldik..Doğrusu bu meydanla yapılan calismalarla ilgili takdire değer hareketlerin ortaya koyulduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.. Atatürk heykeli etrafında gerek yapisal;gerekse botanik anlamda yapılan çalışmalar deyim yerindeyse göz zevkini veya zevkimizi çok okşadı.. Hele hele çeşitli renklerden oluşan ışıklandırma ve fıskiyelerle oluşturulan suların dansınin ahenginin doğrusu görülmesi gereken;izlerken bile sizi cok uzaklara götüren bir fevkaladeligi var..Lütfen izleyin..Kim böyle birseyi plânladıysa yüreğine sağlık..
Gelelim Ata parkın belediyece işletilmesine..Herşeyden önce yapılan tadilatla kendine gelen o guzelim park/cafe izbelikten kurtulmuş haliyle şahane bir kurum havasinda

harıl haril çalışıyor..Hem maddi,hem de manevi anlamda müşterilerine gereken ilgiyi göstererek işletmecilik ruhunu dosta,düşmana ayan,beyan belli ediyorlar..Hele menüde oluşturacakları bazı yiyecek ve içecekleri de tamamlarlarsa değmeyin Ata park/cafenin keyfine..
Sanayi sitesinin önünden başlayıp,Marmaris ve Cumhuriyet bulvariyla devam eden;Atatürk heykeline gelmiş bu hummalı çalışma…Recai Güreli,Abdi Ipekçi bulvarlarını kapsayan koşuşturmaca ile Akyol muhitini de içine alıp Şehitlik meydanına kadar ulaştı..Şantiye görüntüsünün verdiği atillikla çalışan insan seli ve iş makinalarının akıl almaz hal,hareketliligiyle umulanın belki biraz ötesinde bir calisma ile şehir biraz daha kendine geldi..Biraz öz eleştiri yapalım mi?Her birşey için söylüyorum.. Daha iyi olabilirdi..Galiba bazı şeyler oldu,bittiye getirildi..Keşke daha ciddi yaptırımlar olsaydı.. Örnekleme yapmam gerekirse;kaldırımlar şehrin aynasıdır..Size gülünç gelebilir ancak “bir şehrin gelişmişliğini kaldırımlarından ve fazla meydanlarindan(eğer varsa) anlayabilirsiniz.”derler..Bizim fazla meydanımız yok ancak yıllardan beri kaldırımlar biraz kendine geldi..Bir de keşke o mermeritler daha sağlam monte edilselerdi..Kaldırım kenarlarına araclarin kaldırım üzerine cikip park etmelerini önlemek için dubalar(her ne kadar fosforlarla belirlenselerde..)Kaldırım üzerine çıkan dengesiz sürücüler tarafından ya yok oluyor..Ya da parçalanıyor.Ozellikle bu düşük banket kaldırım kenarları için daha radikal kararlar alınabilir..Yok olan dubanin yerine yenisini monte etseniz;üzgünüm yine aynı şeyler olacak..Düşüncelerimle hayal satmıyorum.. Sadece gözlemlerimi aktarıyorum..
Bisiklet yolları çok geniş ama güzel.. Aslında biraz daha kucultulebilirdi..Çünkü çok fazla kullanıcı göremiyorum.. Belli günlerde yapılan hediye çekilişleriyle bisikletli,scooterlularin ozendirilmesiyle onlara ait bu yol daha bir kullanılır hale gelir,Getirilebilir..
Sizlere doyum olmaz..Haftaya mutlaka görüşelim.. Büyük değişime devam edeceğim..

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.