Son güncellenme :18.10.2019 17:03

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > BÜYÜK DEGISIM..!

18.10.2019 Cum, 17:03

BÜYÜK DEGISIM..! - Defne Bilgivar

Değişim ;yapılan yenilenmenin,hiç değişmeyecekse gerçekleştirilen tadilatın bile o ortamda,o evde,o araçta ve o sehirde neler tasarlandiginin tam anlamı ile gözler önüne çıkan halidir..Halidir ki o şekli,şemali gördüğümüzde “Vay be!gerçekten çok uğraşmışlar.. Baksanıza ortaya şahane bir eser cikmis”deriz..Yani o guzelligi eserle aynı kefeye koyarız.. Veya tam tersi bir durum bizi ne çok irite eder..Öyle ki bu olumsuz durumu bu hale getirmek için “acaba çok mu?uğraşmışlar.. “demekten kendimizi alamayız.. Evet zevkler ve renkler tartışılmaz ama bir bilene sormakta fayda olmaz miydi? diye düşünmekten de geri durmayız..
Hepinizin bildiği üzere “Güzel Mugla”alt yapı sıkıntısının yıllarca süren o atıl yıllarından kurtulmak için kolları sivadiginda teknolojinin getirdiği yeniliklerden çok uzaktı.. Kaldı ki bu uzaklığa 2017 yılının Haziran ayında son verildi..Yani alt yapı sonunun başlangıcı iki yıl önce ki Haziran ayıydı..Hummalı şekilde tüm ekipmanlarıyla bir araya gelen taşeron firmalar yoğun ve hızlı bir tempoyla çalışmaya başladılar.. Öyle ki şehir ciddi anlamda en kısa sürede şantiye haline döndü.. Gülu seven dikenine katlanır misali şehir halkı olanı,biteni”Mugla birçok sıkıntıdan kurtulsun da;bizler bu günleri yaşarız sonrası bizim için güllük,gulistanlik olur..!düşüncesi hakimdi..
Kanalizasyon,dogalgaz,elektrik hattı,internet fiber hattı yeraltına alınacak şekilde kosullandirilirken..Yapilan bu çalışmalarla birlikte artık yer üstü için yapılacak çalışmalar da şekillenmeye başladı.. Tek yön ve çift yön uygulamalı yollar hazirlanirken;kaldırımlar da mermerit döşeme ve top başlı dubalarla inşa edilmeye başlandı.. Yeri gelmişken.. Acaba o mermeritler daha kaliteli olamaz miydi?En azından kararmalar ve çatlamalar olmazdı..
Devlet ıstatistik enstitüsünün son verilerine göre Muğla hinterlandinda bulunan araç yoğunluğunun fazla olmasindan kaynakli üstünlükle bu tek yön,çift yön uygulaması daha sağlıklı yapılamaz miydi?Örneğin Cumhuriyet caddesinde Aylin Karaca kavşağında ozellikle akşam üzeri trafiği desem de;artık her an yoğun olan trafik karmaşası ile kritik durumdaki hastalari tasiyan ambulanslara yol vermekten aciz halleriyle yarattıkları kargasa doğrusu hiç gorulmese iyi olur..Çünkü sinirleriniz bozulur..Ne yapılır,yapılmaz hiç fikrim yok..Hele bisiklet ve scooterlar için yapılan yollar hiç kullanılmıyor.. Motorlu, motorsuz tüm bu ulaşım taşıyıcılarının hepsi kaldırım üzerinde seyir halindeler..Kaldırımda hız yapan scooterlar işin çabası.. Her an bir yayaya çarpma olasılıkları çok fazla..
Büyük değişimle ilgili dusuncerime kaldığım yerden haftaya devam edeceğim..
Bugünle ilgili olarak;DEGISIM rüzgarı sizi alsın,savursun..Yenilik güzeldir.. Insana heyecan verir;insanın göz zevkini boyar ama KALICI DEGISIMLERIN hayatımıza katacağı anlamı yok saymayalım.. Ne dersiniz?

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.