Son güncellenme :16.01.2017 7:42

Anasayfa > Yazarlar > Bilgimiz yok!

16.01.2017 Pts, 7:42

Bilgimiz yok! - Tansel Coşkun

Bilgimiz yok!

Yeni anayasa taslağı ve başkanlık sistemi mecliste halen oylanıyor. Bu süreçte ana muhalefet partisi ve iktidar arasındaki tartışmalarda sürüyor.
CHP’nin taslağa ve sistem değişikliğine karşı olan tutumu zaten biliniyordu. Asıl şaşırtıcı olan daha yakın zamana kadar karşı tavır alan MHP’nin durumu. Genel Başkan Bahçeli, hemen her maddeyi kayıtsız şartsız kabul ediyor, bu sayede de iktidar madde madde değişiklikleri yapıyor.
Ancak vatandaşların değişen maddelerle ilgili bir bilgisi yok bütün maddelerin neyi kapsadığını, hayatımızda nelerin değişeceği ile ilgili basın yayın organlarında çıkan haberler (ki hemen tamamı iktidarın elinde) sosyal medya söylentileri dışında bilgide alamıyor. Konuyu halka anlatması gereken vekil diye seçilip gidenlerde zaten konuyla ilgili bir açıklama da bulunmuyorlar.
Muğla milletvekillerinin şu ana kadar haber merkezlerine gönderdikleri bir açıklama konuyu ayrıntılı olarak anlatan bir metin yok.
Söylemler aynı; genel olarak AKP vekilleri ‘Her şey çok güzel olacak’ diyor. CHP vekilleri ‘Rejim elden gidiyor.’diyor.
Peki kilit parti durumundaki MHP ne diyor? Konuyu kimlerle paylaştılar ve anlattılar? Muğla MHP tabanının mevcut yönetime şiddetle karşı olduğu biliniyor. MHP’li vekilin de genel merkezin memuru olduğu kendi ifadesiyle’ Devlet memuru’ olduğu da bilinen bir gerçek. Buna rağmen halkın yaşamında ve geleceğinde önemli değişikliklere yol açacak olan bu süreçte vatandaşların bilgi sahibi olması gerekmez mi.?
Bunları da öncelikle parti teşkilatlarına onlar kanalıyla da halka anlatılması önemli değil mi.? Referanduma gidilirse neye göre evet yada hayır deneceğinin bilinmesi lazım değil mi.?
Tabanının bu derece desteğini kaybetmiş olan bir yönetim ve etrafındakiler önümüzdeki on yıllarda her şeyimizi etkileyecek olan bu kadar önemli bir konuda birazda olsa bilgi verme zahmetine girseler fena olmaz.
Zaten taban tarafında tarihin sayfalarında kara bir leke olarak anılacaklar. Oturdukları koltuklardan çok geçmeden yuvarlanacaklar. Ancak hiç olmazsa gider ayak bari iyi bir şey yapsınlar da hep birlikte ne olduğunu bilelim.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.