Son güncellenme :11.07.2018 12:06

Anasayfa > Yazarlar > Beklentiler

11.07.2018 Çar, 12:06

Beklentiler - Yüksel Ercan

Beklentiler

Seçim bitti, YSK önceki gün seçimin kesin sonuçlarını açıkladı, o saate kadar çok az oy farkları ile milletvekili olamayanlar bir umut YSK’ye itiraz edip “Oylar yeniden sayılsın belki ben milletvekili seçilirim” diye son bir hamle yaptılarsa da YSK itiraz yolunu kapatınca seçilenler TBMM’nin seçilemeyenlerde evlerinin yolunu tuttular.
Hatırlamakta fayda 24 Haziran için seçim propaganda süreci başlar başlamaz, yarışa giren adayların ve partilerin bir tamamı aşağı yukarı “gökten güneşi vaat etmekten” çekinmediler, “Eldivenden merdivene kadar” ihtiyacımız olan ne varsa “ seçimi kazanayım sizin önünüze sereceğim” demekten asla geri dönmediler.
24 Haziran öncesi seçmenin genel beklentisi seçimi kim kazanırsa kazansın kazananın elinde bir sihirli değnek olacak, kazanan isim kimin ne ihtiyacı varsa elindeki sihirli değnek vesilesi ile bütün ihtiyaçlarımızı temin edecek bizde güllük gülistanlık bir hayat süreceğiz şeklindeydi.
Seçim bitti, Seçmen 24 Haziran tarihi öncesi ülke yönetiminde bulunan kadroları tasfiye etmekten çekindi, İster propagandanın kazanımı deyin, ister muhalefetin başarısızlığı deyin isterse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karizmasından kaynaklanan güven deyin seçmen en azından 2023 yılına kadar 24 Haziran öncesi kadrolara yeniden yol verdi.
Şu sıralar 25 Haziran sabahı itibarı ile başta AK Partiye oy veren seçmenler olmak üzere 81 milyon vatandaşın tamamında müthiş bir beklenti var, Seçimden aylar önce başlayan ve Seçim sandığını mecburi bir şekilde seçmenin önüne getiren Ekonomik sorunların her geçen saat biraz daha ağırlaştığı bir süreçte hepimiz bir an önce büyük büyük mucizelerin hayatımıza girmesini bekliyoruz.
Seçmen özellikle de AK Partili dostlarımız şimdilerde “ biz seçmen olarak üzerimize düşeni yaptık yani size seçimde yara bere verdirmeden tekrar iktidar yaptık, Daha da önemlisi sizin çağrınızı dinleyip hepimizin kanıksadığı Parlamenter sistemi ortadan kaldırdık, Başbakanlık gibi olağanüstü bir makamı tarihin tozlu raflarına kaldırdık, Bize oy verin Bakanları Parlamento dışından tayin edeceğiz dediniz tamam dedik, yani 24 Hazirandan önce siz bizden ne talep ettiyseniz biz yerine getirdik, görevimizi tam anlamı ile yaptık” diyorlar.
Hepimiz biliyoruz ki bizim seçmen oy verirken öyle kılı kırk yaran, oy vereceği siyasi partinin tüzüğünü, programını uzun uzadıya okuyan daha da önemlisi partilerin seçim programlarını bile bir kez takip etmeyen sadece ve sadece oy vereceği liderin yürümesine konuşmasına bakarak oy kullanan bir yapıdadır.
Bununla birlikte İktidara getirdiği partiden “Biz seni iktidar yaptık siyaseten hangi kararları alacağın beni asla ilgilendirmez, benim senden talebim bize iyi bir hayat sunman, soframıza bir kap yemek daha koyacak imkanı sağlaman, eğer soframıza bir kap daha ilave yemek koyamasan da en azından var olan tabağı da önümden almamandır” talebinde bulunur.
Bu günlerde seçmenin tek talebi oy verip iktidara getirdiği siyasi partinin önce vatandaşın güvenliğini sağlaması sonrada artık altından kalkamadığı kadar ağır ekonomik sıkıntılardan kendisini kurtarmasıdır, zira taraflı tarafsız herkesin kabul edeceği gibi ekonomik sıkıntılar artık dayanılmaz noktalara kadar gelmiş dayanmıştır.
Seçmen aracında kullandığı yakıt fiyatının normal bir noktaya getirilmesini istiyor, Seçmen Türk lirasının başta ADB doları ve AB Euro’su olmak üzere diğer para birimleri karşısında değerlenmesini istiyor, Seçmen Türkiye’nin hemen sınırlarımızın yanı başındaki komşu ülkeler ile eskiden olduğu gibi dost olmasını istiyor, Seçmen ürettiği ürünlerin birinci derecedeki alıcısı olan AB ülkeleri ile var olan kavgaların sona erdirilmesini istiyor.
Seçmen son dönemlerde ortaya çıkan ve herkesi huzursuz eden kamplaşmanın ortadan kaldırılmasını istiyor, Seçmen çocuk ölümlerini ve çocuk tacizlerini bıçak gibi kesecek hayatımızdan çıkartacak kanunların TBMM’de bulunanlar tarafından acilen çıkartılmasını istiyor.
Seçmen 1984 yılında Eruh’ta başlayan ve bir türlü sona erdirilemeyen terörün artık hayatımızdan çıkartılmasını talep ediyor, FETÖ ile yurt içinde olağanüstü bir mücadele verilmesine rağmen bu millete derin acılar yaşatan çete başının bir an önce ABD’den alınıp Türk Adaletine teslim edilmesini istiyor.
Siyasi partiler elbetteki bir dönem iki dönem üç dönem daha iktidarda kalabilmek adına politika geliştirmek zorundadırlar ancak asıl politikanın da vatandaşın hayatını kolaylaştıracak önlemlerin alınması ve kanunların çıkartılması olduğunu da asla unutmamalıdırlar.
Genel seçim bitti, Yerel seçimde bir şekilde sonlanacak ancak AK Partinin iktidara geldiği 03 Kasım 2002 tarihi itibarı ile aradan 16 yıl geçtiği ve geçen bu 16 yıllık süre içerisinde Türk milletinin 14 kez sandık başına gittiği de bilindiğinden hepimizin “Seçim yorgunu” olduğunu da hiç kimse inkar etmeyecektir.
Milletin derdi artık seçim değil sadece ve sadece geçimdir, Aksini iddia eden beri gelsin.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.