Son güncellenme :08.03.2017 10:01

Anasayfa > Yazarlar > BEKLENEN VE OLAN

08.03.2017 Çar, 10:01

BEKLENEN VE OLAN - İlker Cömert

BEKLENEN VE OLAN

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) ne hep imrenmişimdir. Devlet Üniversitesi olupta eğitim, öğretimin, ilimin bilimin yanında sporu da başarı ile yürütmesi, belli başlı branşlarda liglerde takımları olması ilgimi çekmiştir.
Bununla beraber özellikle son dönemde Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından başlatılan, ÜNİLİG kapsamında yıl boyu Lige katılan üniversiteler, Hentbolde, Voleybol’da, Basketbol’da hatta Amerikan Futbolundan, Buz Hokeyine liglerde boy gösteren Üniversitelere hep hayran olmuşumdur.
Benim ilim her konuda ki kısırlığını maalesef Üniversite Sporları alanında da yaşamaya devam ediyor.
Esasen Muğlalı olan, insanlığını ,sevecenliğini yakından bildiğim sevdiğim takdir ettiğim Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr.Mansur Harmandar maalesef iyi niyetinden midir? Yeterince konusunda uzman kişinin istihdam edilmemesinden midir? Yada bu konuların ciddiye alınmamasından mıdır? Bilinmez, sportif anlamda da maalesef istediğimiz, hayal ettiğimiz çizgiyi tutturamadı. Yani belki de “Amaaannn sende spor bizim işimiz mi? Yapıyor işte 3-5 çocuk spor bizim takım çıkartmak, liglerde olmak gibi bir misyonumuz yok” diyorlardır. Belki de lüzumsuz tonla şeyle uğraşmaktan Spor akıllarına bile gelmiyordur.
Bizim ülke böyle; bir kurumun başında ki insan sporu sevmezse ağzınla kuş tutsan bir adım ileri gidemiyorsun. Gerçi ben Sayın Harmandar Hoca’nın bu tür spor ve sosyal etkinliklere sıcak olduğunu biliyorum ama demek ki çevresinde kiler Hocamı yeterince doğru yönlendiremiyorlar. Mesela merak ediyorum ÜNİLİG Basketbol’da neden Bizim Üniversitemiz yok? Yada neden bir Voleybol Takımımız Türkiye Voleybol Liglerinde değil?
Koskoca Spor Bilimleri Fakültemiz var. Bunun Sayın Dekanı, hiç düşünmez mi hiç talimat vermez mi? Hiç toplantı yapıp, çiçeği burnunda bir Fakülteyiz, Genç bir Üniversiteyiz, adımızı sanımızı duyuralım. Spor en güzel reklamdır. Takımlarımız olsun. Diğer illere Üniversitemiz maçlara gitsin. Okulumuzu tanıtsın. Demez mi? Bu konuda sayın Rektöre çıkıp “Hocam bu konularda çok gerideyiz bu işe biraz kaynak ayırmak gerek” demez mi? Merak ediyorum.
Spor Bilimleri Fakültesine her yıl bir sürü öğrenci kabul ediyorlar. Lüzumsuz kriterler, tuaf bir sistemle öğrenci kabul edeceğine, sporun içinden gelmiş lig oynamış öğrenciler kabul etsen fena mı olur? Yani Spor Bilimleri okuyacak bir öğrencinin sınavdan kaç aldığı mı önemli, yoksa o güne kadar ne kadar ve nasıl sporun içinde olduğu mu önemli olmalıdır.
Sayın Rektörün bu konuyu muhakkak inceletmesi gerektiğine inanıyorum. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Muğla’da spora yön vermelidir. Hadi yön vermeyi boşverin en azından içinde olmalıdır.
Üniversiteler sadece olaya öğrenci bazlı yaklaşırsa bu yanlış olur. Geçmiş dönemde Muğla bunun sıkıntılarını yaşadı.
Üniversiteler Şehir ile bütünleşmeli.
Eskiden 2 güne bir Üniversite de Konser, Tiyatro, Dinleti bir etkinlik olur keyifle giderdik. Üniversite bir şehir için spor da, kültür de, sanatta , sosyal hayatta çok önemlidir.
Ben üniversitemizin çok kıymetli MUĞLALI Rektöüründen Sporu desteklemesini, hatta yanına spordan sorumlu bir danışman atamasını, Opera sahnelenmesini, Tiyatro gösterileri, Senfoni Orkestrası Konserleri bekliyorum.
Nede olsa Muğla farklı bir il. Öyle değil mi?

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.