Son güncellenme :28.11.2014 11:57

Anasayfa > Yazarlar > B planınızda boş çıkarsa

28.11.2014 Cum, 11:57

B planınızda boş çıkarsa

Hepimiz bir iş yaparken bir yedek planı da aklımızın bir köşesine yazarız. Eğer işler istediğimiz gibi gitmez ise o zaman bu kafamızda kendi kendimize oluşturduğumuz b planını devreye sokarak durumu o sayede kurtarmaya çalışırız. Bu bazen b planı bazen c,d,e planları şeklinde devam eder gider. Ne kadar çok alternatifimiz olursa kendimizi zorluklara karşı daha güvende hissederiz.

Bugün Türkiye’de iktidar yetkisini eline tutanlar ciddi oy oranlarıyla yönetimdeler. Bunların alternatifi olan 2 siyasi teşekkül ise toplamda ancak onun kadar tercih edilmiş durumda. Yaklaşık 6 ay sonra yeniden vatandaşlar daha iyi bir gelecek umuduyla sandık başına gidecekler. Peki iktidarın karşısında alternatif sunabilecek durumları var mı.

İktidar 12 yıllık dönemde ciddi hırsızlık, yolsuzluk, kadrolaşma, rant yağmacılığı, yandaş kayırmacılığı, bölücülük, talan gibi iddialarla uğraştı. Bu dönemde Türkiye dönüştürülürken vatandaşlar hep ani gündem değişikleri ile oyalanmaya çalışıldı. Hemen hiçbir konuda halka yeterince bilgi aktarılamadı. Bu bilgiyi halka vermesi gereken basın yayın organları ve gazeteler ile gazeteciler ise ya iktidara yakın çevreler tarafından satın alınarak haber verme özgürlükleri sınırlandırıldı. Kalan az sayıdaki medya ise zaten ekonomik olarak can çekişirken daha da olumsuz koşullarda çalışmak zorunda kaldılar.

Diğer taraftan iktidar dışındaki diğer iki parti halkın gelecek için alternatif sunması gerekirken bir türlü mevcut iktidarın gölgesinden kurtulmayı da başaramadılar. Hemen her söylemi iktidar tarafından yapılan açıklamaların arkasında kaldı. Henüz gündem yaratamadılar. Gündem yaratamadıkları gibi kendileri de gelecek ile ilgili vatandaşlara doğru dürüst bir şey söyleyemediler. Kendi programları ile ilgili net açıklamalara da bulunamadılar. Hal böyle olunca halkta yapılan her seçimde kendini yönetme hakkını yine mevcut iktidara teslim etti her türlü olumsuzluğa rağmen. Halk bir b planı olmayınca mevcut iktidara teslim olmak zorunda bırakıldı.

İsteyen istediği kadar yırtılsın eğer vatandaşlara alternatif olduğunuz ve bu işi yapabileceğiniz güveni vermezseniz halka b planı olarak kendinizi kabul ettiremezseniz dışarıda oturur seyredersiniz.

Bir hikaye ile bitirelim;

Farklılıklarınızı avantaja dönüştürün

Japon çocuğun tek hayâli çok ünlü bir karateci olmaktı. Fakat ailesi buna izin vermezdi. Bir gün, talihsizce bir kaza sonucu çocuk sol kolunu kaybetti.

Ailesi çocuğun moralinin çok kötü olduğunu görünce ona bir karate hocası tuttu.

Hoca ilk dersinde çocuğa karşısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurmayı gösterdi. Hattâ ikinci, üçüncü ve sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yapıyorlardı.

Çocuk bir gün hocasına “hocam ben çok sıkıldım, artık başka hareketlere geçsek” dedi. Hoca ise bunu kabul etmeyerek dünyada bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyledi.

Çocuk o kadar hızlanmıştı ki, hocasını bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordu. Bir gün hoca elinde bir kağıtla geldi,  kağıtta çocuğun gençler karate şampiyonasına katılabileceği yazıyordu. Çocuk çok şaşırdı. Ertesi gün salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken heyecanla hocasına sordu, “hocam bu iş nasıl olur? Ben sadece tek hareket biliyorum, kesin kaybederim”.

Hocası ise “sen sadece hareketi yap” cevabını verdi.

Çocuk ringe çıktı ve hareketiyle rakibini eledi. Hatta tek hareketle finale kadar çıktı. Finalde karşısında kendisinin iki katı birisi vardı. Önce çok korktu ama gene bildiği hareketi yaparak son rakibini de yendi ve şampiyon oldu.  Sevinçle hocasının yanına koştu ve sordu “hocam nasıl olur anlamıyorum, sadece bir hareket biliyorum, tek kolluyum ve şampiyon oldum”.

Hocası çocuğa baktı ve dedi ki, “senin yaptığın hareket karetedeki en zor hareketlerden biridir…

Ve bir tek savunması vardır o da, rakibin sol kolunu tutmak”.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.