Son güncellenme :07.11.2015 8:57

Anasayfa > Yazarlar > ARTIK NORMALE DÖNDÜK !!!

07.11.2015 Cts, 8:57

ARTIK NORMALE DÖNDÜK !!! - Arzu Sabancı

ARTIK  NORMALE  DÖNDÜK !!!

İşimle ilgili farklı bir süreçte olduğum için bir süre yazılarıma ara vermek zorunda kaldım. Bundan sonra ara arada olsa yazmaya devam edeceğim. Hem işlerimi yoluna koyduğum için, hem de siyasi ve ekonomik istikrar sağlandığına göre artık normale döndük diyip genel bir özetle başlangıç yapalım.
Daha önceki seçim dönemlerinde de hep bahsettiğim gibi piyasalar koalisyon ve belirsizlikten hoşlanmaz, istikrar ve tek parti her zaman tercih edilir. Finansal piyasalar hangi partinin geldiğine ve vaatlere bakmaz tek parti ve istikrar en önemli etkendir her zaman için, bu yüzden de 7 Hazirandan bu güne kadar piyasalarda negatif bir bekleyiş hakimdi. Sadece finansal piyasalar demek de yanlış olur herkes de bir bekleyiş vardı. Ev alıp satacak olanda, araba alıp satacak olanda, iş yerini kapatacak olanda, en ufacık bir yatırım yapacak olanda herkes seçim sonuçlarını görelim diyordu. Seçim sonuçlandığına göre herkes bundan sonra doğru yada yanlış, iyi yada kötü yatırımlarını yapıp, aldıkları kararları uygulamaya geçebilirler. Hükümet de artık kayıp zamanın telafisine başlamalı ve tamamen ekonomiye odaklanmalı, yeni reform ve icraatları bir an önce açıklayıp faaliyete geçirmeli.
Hükümet kurma sürecine bakacak olursak YSK’nın kesin sonuçları 12 Kasım Perşembe günü açıklaması bekleniyor. Kesin sonuçların YSK tarafından ilan edilmesinin ardından 17 Kasım Salı günü Meclis kendiliğinden toplanacak ve milletvekili yemin töreni yapılacak. Yemin töreninin ardından 18 Kasım’da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunması ve aynı gün hükümeti kurmakla görevlendirilmesi bekleniyor. Başbakan Davutoğlu’nun hükümeti kurmakla görevlendirilmesi ve yeni hükümetin 27 Kasım’a kadar kurulması planlanıyor.
Seçimden sonra piyasalarda sert hareketler gördük. Borsada yükseliş, dolar, euro ve altında düşüşler başladı. Türkiye’nin riskini ölçen CDS’ler ise 253.25’ten 229.00’a düştü 29 Eylülde CDS’ler 327.00 ile en yüksek seviyedeydi.
Bundan sonra ne olur? Kısa vade de piyasalarda çok sert hareketler olmaz. Yine yurtdışı piyasalarına özellikle ABD, Çin ve Avrupa borsaları ve verilerine paralel hareketler görülecektir. FED’in Aralık ayı toplantısına kadar pozitif eğilim devam eder. Yurtiçinde ise, enflasyon, Merkez Bankası’nın açıklamaları, yeni kabinenin nasıl şekilleneceği, seçim vaatlerinin yerine getirilip getirilmeyeceği takip edilecek. Vaatlerle ilgili ilk açıklama Salı günü Ali Babacan’dan geldi. AK Parti’nin seçimlerde kullandığı “Asgari ücret 1300 lira olacak” vaadiyle ilgili “asgari ücret 1300 TL olmayabilir” dedi.
Salı günü ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. Eylül ayında TÜFE yüzde 1,55’lik artış ile yüzde 7,58 oldu. Aylık en yüksek artış %11,43 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu.
Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisi geldi İstihdam 271 binle beklentinin üstünde geldi. Beklenti 185 bin kişiydi. Tarım dışı istihdam verisi Fed için büyük önem teşkil ediyor. Fed Aralık’ta ki faiz artışı beklentisi giderek güçleniyor.
Tarım dışı istihdam verisinin yüksek gelmesiyle haftanın son işlem gününde BİST 100 endeksi satıcılı kapattı.
Geçtiğimiz hafta başı endeks sert yükselişle 5000 puan kadar artıyla başladı. Bunun düzeltmeleri hafta içinde geldi. Endeks 84.354 puanı görmüştü hafta içi düzeltme hareketleriyle 81.718 puana kadar gerileri ve haftayı 81.930 puandan kapattı.
Dolar haftaya 2.81 seviyelerinden başlarken hafta içi 2.9175 – 2.7900 aralığında işlem gördü. Euro 3.1065 başlangıç yapıp 3.1315 – 3.0800 aralığında işlem gördü
Kısa vade de 81.000 – 79.000 destekleri mevcut yukarı yönlü hareketlerde ise 83.500 – 84.500 ve 86.000 önemli dirençler
İyi hafta sonları

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.