Son güncellenme :25.10.2016 9:38

Anasayfa > Yazarlar > ANKARA ANKARA…

25.10.2016 Sal, 9:38

ANKARA ANKARA… - Yüksel Sarı

ANKARA ANKARA…

Ben ilkokul öğretmenimi hiç unutmam. Adı Mustafa Ünal’dı. Vatansever bir adamdı. En çok Ankara marşını söylerken hatırlarım. Bize öğretirken kendisi de duygulanır, ağlardı.
Ankara Ankara, güzel Ankara
Seni görmek ister her bahtı kara,
Senden yardım bekler her düşen dara
Yetersin onlara güzel Ankara
Bu marşı hep birlikte bağıra bağıra söylerken, yurdun dört bir yanından her türlü zorluğu aşarak meclise ulaşan, sıraların üzerinde yatıp kalkan ve önemli kararlar alan o kahramanları aklımıza getirirdik. Sonra, onlardan bazılarının TBMM’nin kapısında bekleyip Anadolu’ dan gelen yorgun ve dertli insanlarımızı içeriye buyur ettiklerini, dinlendirdiklerini, bir tas çorba verip, ne sorunları varsa bir çırpıda çözüp, el sallayarak memleketlerine uğurladıklarını hayal ederdik.
Öğretmenimiz Atatürk’ün kurduğu Büyük Millet Meclisini ve milletvekillerini bize böyle öğretmişti. Haklıydı, gerçekten öyleydi.
1931 yılında, bütün dünya’yı saran ekonomik bunalımda “ halkımızın sıkıntısına biz de ortak olmalıyız “ diyerek Atatürk başta olmak üzere bütün milletvekilleri kendi maaşlarını yüzde 30 düşürmüşler, bunun için özel kanun bile çıkarmışlardı.
İşte! Bu yüzden Ankara marşını söylerken duygulanır Ankara’daki kahramanlarımızı saygı ile anardık biz.
O günden sonra köprülerin altından çok sular geçti. Çok şeyler değişti. Değer yargıları alt üst oldu. Bu arada milletvekilliği makamı da iyi bir kazanç kapısına dönüştü.
Uzun zamandır durum böyle…
Birçok konuda anlaşamayan, bu yüzden meclis salonlarında birbirlerini yumruklayan milletvekillerinin bir gece yarısında elbirliği içinde kendi maaşlarına zam yaptıklarını çok gördük biz.
Bugün milletvekillerinin aylık maaşı 17000 ,emekli milletvekillerinin maaşı 9800
Asgari ücret ise 1300
5 Temmuz 2016 , gazete manşetlerinden:
Milletvekiline zam 850, emekli milletvekiline 924
Vatandaş emekliye 46
Sorsanız, sanki kendileri el kaldırmamış gibi, kimi iktidar milletvekillerini suçlar, kimisi de “düğünlerde çeyreklik dağıtabilmek için “ bunun gerekli olduğunu savunur.
Hepsinin de bir bahanesi vardır. Ama hiçbirisi şu rezilliği açıklayamaz.
Çalışan memurların bankalarda tutulan paraları için promosyonu var. Her yıl ücretlerine yansır.
Çalışan işçilerin de promosyonu var. Her yıl maaşlarına yansır.
Bir tek emeklilerin promosyonu yoktur..
Bankalarla görüşüyorlarmış, yıllık bir maaş kadar olabilirmiş,şimdi durum değişmiş, yıllık 800 lira olabilirmiş.Ha çıktı ha çıkacakmış, görüşmeler devam ediyormuş…..
Son gelen maliye bakanı da çıktı “ yok öyle bir şey” dedi, iyi mi!?
Bakın bu arada neler neler olmuş?
Yeni milletvekillerine 9000, emekli milletvekillerine 10.000 promosyon bağlanmış. Gazetelerin haberine göre, bankaya giden milletvekilleri gözlerine inanamamış, Meclis başkanlığını arayarak doğru mu…doğru mu? “ diye sormuşlar.
Siz anladınız onu!
Milletvekillerimize helal olsun! Vatandaş emekli de bekleye dursun.
Ankara Ankara…!

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.