Son güncellenme :07.03.2017 9:38

Anasayfa > Yazarlar > AİLECEK SPOR YAPMALI

07.03.2017 Sal, 9:38

AİLECEK SPOR YAPMALI - İlker Cömert

AİLECEK SPOR YAPMALI

Ailece spor yapmak hem eğlenceli hem de beraber etkin vakit geçirmenin yollarından biridir. Eğer siz de, aile fertlerinizin direnç göstermeden birlikte spor yapmasının yollarını arıyorsanız, ne yapsakta ailece çocuklarımızı spora yönlendirsek diyorsanız bazı tavsiyelerim olabilir. Özellikle erken yaşlarda ailecek yapılan fiziksel aktiviteler son derece önemli.

Öncelikle siz anne-baba olarak her zaman çocuğunuzun en önemli rol modeli olacaksınız. Bu yüzden aile egzersizi sizinle başlamalıdır. Çocuğu fiziksel aktiviteye ya da bir spor dalına angaje ederken en iyi örnek anne ve babadır. Çocuklara sadece ‘spor yap’demeyin. Önce bunu siz yapın ve uygulayın. Bunu onlara yaşatarak gösterin.

Aile içindeki her bireyin bireysel ya da takım çalışmasına dayalı, kendine özgü bir egzersiz stili olacaktır. Dans, yoga, golf, tenis ve basketbol gibi sporların aile bireylerinin kişisel tercihlerine göre seçilip yönlendirilmesi, ailenin egzersizlerini sürekli yapma olasılığını güçlendirecektir. Eğer hiç birini yapamıyorsanız, pikniğe gitmek yerine, yada alışveriş merkezlerin de zaman öldürmek yerine ailecek Yürüyüş yaparak bile spora başlayabilirsiniz.

Sporu ve aktiviteleri muhakkak bir aile uğraşı haline getirin beraber yapılan spor ve aktiviteler kaliteli zaman geçirmek kadar, sizin ve çocuklarınızın sağlığına da iyi gelecektir. Çocuklar, sizinle zaman geçirmekten hoşlanıp daha da aktifleşecektir. Beraber ailece katılabileceğiniz spor ve aktiviteleri de seçebilirsiniz. Savunma sanatı sporları, vücut geliştirme ve fitness sınıflarında çocuklarınızla ders alabilirsiniz.Bu aynı zamanda aile bağlarını da güçlendirecektir.

Aile egzersizi sadece spor salonlarına gitme anlamına gelmemeli. İp atladığınızda, trombolin üzerinde zıpladığınızda, havuzda birlikte yüzdüğünüzde de çocuklarınızla hem egzersiz yapacak hem de eğleneceksiniz. Yaptığınız sporu eğlenceli hale getirdiğinizde çocuklar tarafından daha az dirençle karşılaşacak ve birlikte hoş vakit geçirdiğinizi farkedeceksiniz.

Eğer bakıcınız varsa hemen aktiviteye katılmasını sağlayın
Son yıllarda yapılan araştırmalarda dadı ve bakıcıların çocuklara kolayca egzersiz yaptırdıkları görülmekte. Dolayısı ile bakıcı ve dadısı olan ailelerin bu aktivitelerin içine onları da katmaları, çocuklar açısından son derece olumlu olacaktır.

İlimizde özellikle ailecek yapılacak spor deyince aklıma Bisiklet geliyor. Bu konuda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü size yardımcı oluyor. Ayrıca Belediye’nin de sanırım bu konuda bir hizmeti var. Yine Yüzme salonundan ailece faydalanmanız mümkün en azından anneler kızları ile babalarda oğulları ile havuzdan faydalanabilir.
Hiçbir şey yapamazsanız ailecek çekin eşofmanları gelin Atatürk Stadyumuna, birlikte keyifli bir yürüyüş yapın.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.