Son güncellenme :25.10.2019 10:16

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > ACABA SANATIN NERESINDEYIZ?

25.10.2019 Cum, 10:16

ACABA SANATIN NERESINDEYIZ? - Defne Bilgivar

 

Yaz mevsiminin o sıcacık.gunluk güneşlik,şahane günleri artık gerilerde kaldı.. Açık havada geçirdiğimiz o günlerde saatlerce yaptığımız o ahenk dolu sohbetler yerini yavaş,yavaş kapalı alanlara bırakmaya başladı.. Kapalı ortamların gerek sohbet,gerekse seyir zevkini arttıracak hale dönüşmesine çok az kaldı.. Ya da başladı.. O günlere yelken açtığımız bu günlerde artık sanatsal faaliyetlerde de neler yapılabileceğinin sohbetleri de bizi çemberi içine aldı.. Aldı da Şirin Muğla ..”.Bizi sanatın neresinde tutuyor “…diyedüşünmeden geçemiyorum.. Bunu söylerken de zati alımın tiyatro oyuncusu olduğunuitiraf etmeliyim..Kısacası ben bir sanatçıyım..
Kültür merkezinde ve sanat platformlarında sıklıkla gündeme gelmesi vegetirilmesi gereken bazı gösterimlerin daha yoğun olarak topluma yansıtılması gerekmez mi?Topluma yararı olan bir açık oturumun,Tek kişilik bir oyunun,Tiyatral gösterimlerin,Müziksel faaliyetlerin(Bireysel ve koro) toplumla bütünleşmesinde daha aktif rol oynanamaz mi?Iletişimde telefonların yoğun kullanıldığı bumecrada bu mesajlar dikkatlerden kaçmış oluyor..Demem o ki..Kendi gazetem ile birlikteMuglada yayın diğer gazeteler sanatsal faaliyetleri her ay belirlenen bir gazete ile sürdurulebilir..Böylece dikkatimizden kacan bufaaliyetler yazılı basın kanalı ile topluma lanseedilebilir..Bu sayede dikkatimizden kaçmayan bir gösterimi de izlemekten mahrum kalmayız.. Çünkü mesajlar kargacık,burgacık hale gelmez..
Yaşadığımız süreçte her birimizinmutlaka bir hobisi vardır.. Kısacası bir seyir keyfimiz vardır.. Geneli sanatsal olmakla birlikteSportif alanda da bu keyfe dahil oluruz..Öyle ki havanın güzel olması veya olmaması futbol keyfine pek engel olmaz..Keza kapalı spor salonunda oynanan..Basta basketbol veya voleybol olmak üzere diğer spor müsabakaları da belli izleyici kitlesini kendine çeker..Tum buolgularin dışında sanatsal faaliyetlerin aktivitesi belki yadsınamayacak kadar çoktur..Ancak kitlesel olarak topluma bu mesajı verebilmekher anlamda çok değerlidir..
Bir resim galerisi,el sanatı ürünlerinin sergilenmesi,siir dinletileri, ,yazarlarin kitaplarını imza günleri,açık oturumlar,Tek kişilik oyunlar,tiyatro gösterileri ve kapalı alanlarda sergilenen koro halinde söylenenTürk sanat ve Türk halk müziği dinletilerinin toplumsal begenisinin ne kadar yoğun olduğu göz ardı edilemez.. Sanatın neresinde olduğumuza gelince;biliyorum ki insanlarımız iyi şeylerelayik ….Buradan yola çıkarak eksik bilgilendirmeden ziyade dikkat eksikliğindenkaynaklanan ;sanatsal faaliyetlerin izlenememesinin on planda olduğuna inanıyorum.. Herhangi bir görsel izlenildigi sürece beğeniliyor ve takdir görüyor.. Bu anlamdagünlerimizin dolu,dopdolu geçeceğinibiliyorum..Herkese iyi seyirler diliyorum
Ne mutlu ki MUĞLA gibi bir şehirbize, biz de ona sahibiz..!

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.