Son güncellenme :13.02.2018 11:28

Anasayfa > Yazarlar > ABD, Menbiç’ten çıkmıyor

13.02.2018 Sal, 11:28

ABD, Menbiç’ten çıkmıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin sınırımıza komşu olan bölgelerde yuvalanan bölücü terör örgütü PKK uzantısı PYD/YPG’ye karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı başarı ile sürerken, ABD’nin ihanet üzerine ihanetleriyle karşılaşıyor.
Aylardır PKK’ya binlerce tır dolusu silah ve mühimmat gönderen, terör örgütünü muhatap kabul edip her türlü siyasi desteği veren ABD şimdi eli kanlı teröristlere kalkan olmaya hazırlanıyor. Devlet yetkilileri Afrin’den sonra Menbiç’e uzanacağını deklare etmesine rağmen dışişleri de bir terör örgütü ile ABD’nin başını koparması gerekiyor. Tamamen silahtan arındırılması gerekiyor. Verdikleri silahların geri alınması gerekiyor. Menbiç’ten derhal çekilmesi gerekiyor dendiği halde ABD olumsuz yanıt verdi. Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, Menbiç’ten çekilme konusunda bir hazırlıklarının olmadığını dile getirdi.
Menbiç, Afrin’den daha doğuda. Fırat nehri kıyısında yer alıyor. Türkiye sınırında 40 km. uzaklıkta bulunan bir bölge. 2016 yılında YPG’nin kontrolüne geçmişte Türkiye Fırat’ın batısı kırmızı çizgimiz diyerek bu girişime karşı çıksa da ABD’nin desteği ile YPG bölgeyi ele geçirmiş idi. Menbiç’te ABD askeri de var. Özgür Suriye Ordusunun hakimiyetinde olan bölgeler arasında Suriye rejimine ait askerlerin zaman zaman devriye gezdikleri gözleniyor.
Hasılı Menbiç’ten çekilmeyi reddeden ABD’nin bulunduğu Menbiç etrafı muhasara altına alınarak dışarıyla bağlantısı kesilip uzun süre böyle kalmayacağına göre isinle bölgeyi terke mecbur bırakılır. PKK’nın Suriye’de ele geçirdiği bölgede ABD’nin 12 üssü olduğu tahmin ediliyor. Menbiç’te bir sahra üssü olduğu biliniyor.
Hülasa; yabancı geçler bu sahadan çekilme mecburiyetinde bırakılır. İncirlik ve diğer üsleri Kapatılarak ikmal yolları kesilir. O zaman peş peşe terke mecbur bırakılır. Yolu var yani.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.