Son güncellenme :14.11.2015 10:07

Anasayfa > Yazarlar > Galata’dan Bildiri – Yorum

14.11.2015 Cts, 10:07

Geçtiğimiz hafta BİST 100 dar bir bantta negatif yönlü bir seyir izledi. Haftaya 82.000 puandan açılış yapan endeks 81.117 – 82.622 arası işlem gördü ve haftayı 81.878 puandan kapattı.
Dolar 2.9200 seviyeden başladı 2.8645 -2.9265 arası işlem gördü.
Euro 3.1450 ile başlayıp 3.0760 – 3.1560 arası işlem gördü
Petrol fiyatları son 2 ayın en düşüğünde. ABD’de petrol stoklarının yedi hafta üst üste artmasıyla petrol fiyatları 2 aydan fazla sürenin en düşük seviyesine indi. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve OPEC’in açıklamalarında stoklardaki petrolün yüksek olması da piyasalara negatif yansıyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre stoklar geçen hafta 4.22 milyon varil arttı. Analistler 1.3 milyon varil artış bekliyordu.
Bu aralar gündem hem kalabalık hem de önemli o yüzden nerden başlayacağımı bilemedim. Önce asgari ücretten başlayalım. Geçen haftada bahsettiğim gibi seçim vaatlerinde asgari ücretin 1.300 TL olacağı söylenmişti ama ertesi günü Ali Babacan olmayabilir diye açıklamada bulunmuştu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “asgari ücretin artışından kaynaklanan yüklerin bir kısmının geçici olarak devlet tarafından paylaşılabileceği, ancak genel anlamda yükün özel sektörde olacağını” söyledi. Buna karşılık çok çeşitli yorumlar geldi hatta asgari ücretin kaldırılması ya da bölgesel yapılandırılması da konuşulur oldu.
Asgari ücret meselesi her kesimde yankı buldu. İşverenin üzerindeki yükün çok fazla olduğu bu yükün biraz hafifletilmesi gerektiği, işverene yüklenen vergilerde ayarlama yapılması konusunda yorumlar var. Birçok konuda domino etkisi olacağı söyleniyor. Ben bu konuda bir orta yol bulunmalı diye düşünüyorum.
Aşağıdaki tabloda karşılaştırmalı olarak artışları görebilirsiniz.
Cuma öğleden sonra Başbakan Davutoğlu asgari ücret konusunda gereken neyse yapılacak dedi.

Meclis takvimine değinecek olursak, Milletvekilleri, 17 Kasım’da yemin edecek. Yeminin ardından Meclis Başkan adaylığı için zorunlu olan 5 günlük sürede başvurular alınacak. Uzlaşmayla ilgili sorun yaşanmazsa, 64. Hükümet, 18 Kasım’da kurulacak Takvime göre, 22 Kasım’da Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak. Güvenoyu görüşmeleri derken kasım sonunda her şey netleşmiş olur.

Hafta sonu Antalya’da G-20 Zirvesi var. G-20’nin gündeminde kalkınma, iklim değişikliği, terörizm, sığınmacı krizi, yolsuzlukla mücadele, IMF reformu, enerji ve ticaret konuları ele alınacak. Zirvenin sonunda ‘Antalya Eylem Planı’ kabul edilecek. G-20’ye katılan ülkelerin kendi konu başlıkları var. Türkiye’nin başlıkların ise “Kapsayıcılık”, “Yatırım” ve “Uygulama” şeklinde açıklandı.

Öte yandan İŞİD’e karşı yapılacak bir kara harekatı beklentisi var. Başbakan Davutoğlu CNN International’a yaptığı açıklamalarda IŞİD’le mücadele için hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyaç olduğunu “Ancak Türkiye’nin tek başına tüm yükü üstlenemeyeceğini, eğer koalisyon ve çok iyi bütünleşmiş bir strateji varsa, Türkiye her anlamda rol almaya hazırdır.”dedi.

Silvan’da 3 Kasımdan beri sokağa çıkma yasağı var yaşanan çatışmalarda 6 vatandaş 3 de güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. İnsanlar ilçeyi terk ediyor. Bizde bunları nerdeyse kanıksar duruma geldik o kadar çok ölüm ve terör olaylarına şahit oluyoruz ki bir müddet sonra ölü sayısındaki azalmaya şükreder olduk. Ben borsacıyım, finans ve ekonomi ana konum, ama ne cari açıkta azalma, ne enflasyon da düşme, ne faiz ve vergi oranlarının düşmesi yani ekonomi iyi bile olsa bunların hiç biri önemli değil, asıl önemli olan insanı duygular. Diğer tarafta insanlar, masum çocuklar öldükten sonra ekonomide düzelme neye yarar.( zaten öyle bir düzelmede yok )
İyi hafta sonları dilerim
Arzu SABANCI
Galata Menkul Değerler A.Ş.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.