Son güncellenme :24.10.2018 12:10

Anasayfa > Manşet > 25 yıldır bitmeyen yol çilesi

24.10.2018 Çar, 12:10

Kavaklıdere ilçesine bağla Menteşe mahallesinde yaşayan yaklaşık 2 bin kişi 25 yıldır yol çilesi çekiyor. Yolların bozu olmasından dolayı ambulanslar 22 kilometrelik yolu ancak 1 saatte katedebiliyor. Mahalle sakinleri bazı bölgelere hiç araç giremediği için cenazelerini bile salla taşıdıklarını belirtiyorlar.

Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe mahallesinde yaşayan vatandaşlar 25 yıldır çözülemeyen yol sorunundan dolayı canlarından bezdi. Kış mevsiminde yoğun Kar yağışı alan Kavaklıdere’de bozuk yollar, hayatı daha da zorlaştırıyor. Ambulanslar 22 kilometrelik yolu ancak 1 saatte katebiliyor.
Muğla’nın 11 Bin nüfuslu Kavaklıdere İlçesinde ilçe merkezinden Menteşe Mahallesi ve Aydın Bozdoğan yönüne çıkan kısımda kalan, ilçe halkından 2000’den fazla kişinin sürekli kullanmak zorunda olduğu 25 yıldır yapılmayan yollar, ilçe sakinlerini canından bezdirdi.
Kavaklıdere Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve kimi yolların Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluğunda kaldığı için bugüne kadar yaptıkları müracaatlardan hiçbir sonuç alamadıklarını dile getiren CHP Kavaklıdere İlçe Başkanı Mehmet Gülhan; “Mevcut belediyemiz AK Partili. Yol sorunumuzu hem belediyeye, hem Muğla Büyükşehir Belediyesine hem de Orman İşletme Müdürlüğü yetkilerine bir çok kez ilettik. Bugüne kadar gelen giden olmadı. Bizim insanımız geçimini hayvancılık ve orman ürünleri işleyerek sağlar. Özellikle yaklaşık 1200 nüfusun barındığı Nebiler mahallemizin bulunduğu bölgede, merkezden Gökdere mevkiine devam eden 22 kilometrelik karayolunun, merkezden hemen çıktıktan sonra çoğu yerleri dar ve bozuk. Önümüz kış mevsimi yağışlarla yollarımız bataklığa dönüşüyor, araçlarımız yolda kalıyor. Mevcut karayolumuza alternatif olacak, merkeze daha yakın ama Orman İşletme Müdürlüğü alanında kaldığını bildiğimiz bir yolumuz daha var Sazak – Gökdere mevkii arasında yaklaşık 7 kilometrelik. Ama o yolda aynı şekilde bozuk. Yetkililer 25 yıldır yapılmasını beklediğimiz yolu yapamıyorlarsa, en azından bu orman yolunu iyileştirsin, biz buna da razıyız. Bu yolu kullanan 500 den fazla o bölgede tarlası olan çiftçimiz var.” dedi.
“Cenazemizi salla taşıdık”
Doğduğundan beri Gökdere Mevkiinde yaşadığına dikkat çeken 38 yaşındaki Nursel Turgut; yolun 25 yıl öncesi halinden bugüne kadar hiçbir iyileştirme yapılmadığına dikkat çekerek; “O zamanlar da aynı sorunu yaşıyorduk, değişen bir şey olmadı. Araç giremediği için rahmetli ninemin cenazesini elle sal üstünde taşımak zorunda kalmıştık. Annem 74, babam da 84 yaşında yaşlı insanlar. Annem aynı zamanda tansiyon hastası sık sık hastaneye gitmek zorunda ama ambulans yaklaşık 1 saatte ancak burada olabiliyor ve bozuk yollardan dolayı evimize kadar da ulaşamıyor, biz hastayı ambulansa götürmek zorunda kalıyoruz. Yollarımızla ilgili muhatap Kavaklıdere Belediyesi mi, Muğla Büyükşehir Belediyesi mi yoksa Orman işletme mi? 25 yıl sonra da olsa yetkililerden bu sorunumuzu acilen çözmelerini bekliyoruz.” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.