Son güncellenme :20.07.2018 12:34

Anasayfa > Manşet > 11 işçi göçük altında kaldı

20.07.2018 Cum, 12:34

11 işçi göçük altında kaldı

Dün sabah saatlerinde Yatağan Termik Santrali içinde meydana gelen olayda 11 işçi çöken kömür bandının altında kaldı. İhbarı alır almaz sağlık ve kurtarma ekipleri adeta zamanla yarıştı. Yapılan çalışmalar sonucunda 9 işçi yaralı olarak kurtarıldı. Yaralı işçiler hastanelerde tedavi altına alınırken, göçük altında kalan ve ulaşılamayan Şeray Şimşek ve Sezgin Kılıç adlı işçileri kurtarma çalışmaları ise sürüyor.

Dün sabah saatlerinde Yatağan Termik Santrali’nde işçiler çalıştığı sırada içeriden dışarıya kömür taşıyan bantta göçük meydana geldi. Olayın ardından bölgeye çok sayıda çok sayıda ambulans, AFAD, UMKE ve AKUT ekibi sevk edildi. Kurtarma ekipleri adeta zamanla yarıştı ve tonlarca ağırlıktaki kömür bandının altında kalan işçilerden ilk etapta 9’u yaralı olarak kurtarıldı. Göçük altında kalan Seray Şimşek ve Sezgin Kılınç adlı işçilere ise ulaşılamadı.
Yatağan Termik Santrali’nde, çöken kömür bandının altında kalan 11 işçinin normal çalışma saatlerinin tamamlanmasının ardından mesaiye kaldıkları ortaya çıktı.
Yatağan termik Santrali’nde işçilerin çalıştığı sırada, içeriden dışarıya kömür taşıyan bandın çökmesi sonucu göçük altında oldukları iddia edilen Sezgin Kılıç ve Seray Şimşek isimli iki işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor. Şuana kadar Ertuğrul Katı, Alim Deyrek, Ferdi Kırıkoğlu, İlker Zeki, Ramazan Tatar, Mustafa Ali Güneş, Ramazan Dokuzuncu, Sezai Demirtaş ve Özkan Özen isimli 9 işçi yaralı olarak kurtarılarak hastanelere sevk edildi.
Saat 09.45 sıralarında çöken kömür bandının altında kalan 11 işçinin, gece 00.00’da mesaiye geldiği, saat 08.00’de normal çalışma zamanlarının bittiği ancak işveren tarafından mesaiye bırakıldıkları öğrenildi.
Yetkililer kaza mahallinde
Kazanın hemen ardından başta Muğla Valisi Esengül Civelek olmak üzere Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Yatağan Belediye Başkanı H.Haşmet Işık, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Gökcan, aynı zamanda kendisi de bir madenci olan eski Maden-İş Sendikası Şubesi Başkanı CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin kaza mahalline giderek kurtarma çalışmalarını yakından takip ettiler ve hastanede tedavi altına alınan işçileri ve ailelerini ziyaret ettiler.Yatağan Termik Santrali işletmesinde kazanları besleyen kömür bant sisteminin çökmesi sonucunda hastaneye kaldırılan 9 kişiyi tedavi gördükleri Yatağan Devlet Hastanesi ile MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Yücelen Hastanesinde ziyaret eden Vali Civelek, geçmiş olsun dileklerini ileterek, durumları hakkında bilgi aldı.
Tedavi altına alınan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildiren Vali Civelek, daha sonra olayın yaşandığı yatağan termik Santrali’ne giderek devam eden arama kurtarma çalışmalarını yerinden takip etti.
Hastane çıkışında işçi yakınlarıyla konuşan Vali Esengül Civelek, Yatağan Termik Santrali’nde kazanları besleyen kömür bant sisteminin çöktüğünü, ilk belirlemelere göre 9 kişinin yaralı olarak kurtarıldığını, içeride kalan 2 kişiyi kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Civelek, “Duamız içerideki iki arkadaşımıza sağ salim ulaşmak. Bunun için ekiplerimiz var güçleriyle çalışıyor. Ben de olay yerine geçip çalışmaları yerinde inceleyeceğim. Sağlık ve arama kurtarma ekiplerinin bölgedeki kurtarma çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.
Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde göçük altında kalan iki işçiye ulaşmak için çalışmalar sürdürülüyordu.
(İHA)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.